Скутість у суглобах — це відчуття утруднення під час рухів у суглобі. Часто супроводжується появою болю і набряку.
Іноді скутість у суглобах може бути короткочасною та пов’язаною з тривалим перебуванням в одному вимушеному положенні, має функціональний характер і минає без наслідків. В інших випадках такий стан призводить до тривалого зниження рухливості в суглобі, виникнення болю під час ходьби або в положенні стоячи1.
Чому виникає скутість у суглобах?
Скутість у суглобах може розвиватися внаслідок вікових змін в організмі або бути симптомом низки захворювань1:
- Синдром «замороженого плеча». Виникає внаслідок потовщення капсули плечового суглоба. Спостерігається поступове обмеження рухливості плеча; сильний біль, особливо в нічний час; практично повна втрата пасивного та активного зовнішнього обертання плеча2.
- Бурсит. Виникає у разі запалення синовіальних сумок (бурс), які розташовані переважно в ділянці суглобів. Захворювання найчастіше уражає лікті, коліна, плечі, стегна та ступні ніг і супроводжується виникненням в них болю під час руху3.
- Ревматоїдний артрит. Розвивається внаслідок запалення переважно дрібних суглобів кистей рук і ніг. Характерна ознака РА порівняно з іншими артритами — ранкова скутість у суглобах протягом тривалого періоду. Вона може зберігатися від однієї до двох годин, а в деяких випадках — протягом усього дня4.
- Остеоартрит. Виникає при руйнуванні хряща в суглобі з розвитком болю, деформації, скутості і набряку. Це найбільш поширена форма артриту з типовим ураженням кульшових та колінних суглобів5.
Як запобігти розвитку артритів з обмеженням рухливості суглобів?
- Зниження маси тіла6
- Ретельне лікування травм6
- Здорове харчування6
- Використання пристроїв для ходьби — це полегшує виконання повсякденних завдань і знімає навантаження із суглобів6
- Систематичні вправи для зміцнення м’язів6
Коли слід звернутися до лікаря?
Необхідно проконсультуватися з лікарем, якщо скутість у суглобах виникає раптово або зберігається протягом тривалого періоду. Можуть бути додаткові симптоми, які сигналізують про погіршення стану1:
- швидке збільшення/набрякання;
- сильний біль під час руху;
- деформація;
- почервоніння і локальне підвищення температури;
- втрата рухливості.
Як зменшити скутість і біль у суглобах?
Для купірування больового синдрому і зменшення набряку можна застосовувати нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ), зокрема ібупрофен7,8.
Ібупрофен — один із найвідоміших представників класу НПЗЗ, який успішно застосовують у клінічній практиці вже понад 50 років9.
Для виявлення причини скутості в суглобах і призначення лікування ми рекомендуємо звернутися до лікаря.