Cкутість у суглобах

Скутість у суглобах — це відчуття утруднення під час рухів у суглобі. Часто супроводжується появою болю і набряку.

Іноді скутість у суглобах може бути короткочасною та пов’язаною з тривалим перебуванням в одному вимушеному положенні, має функціональний характер і минає без наслідків. В інших випадках такий стан призводить до тривалого зниження рухливості в суглобі, виникнення болю під час ходьби або в положенні стоячи1.

 

Чому виникає скутість у суглобах?

Скутість у суглобах може розвиватися внаслідок вікових змін в організмі або бути симптомом низки захворювань1:

  • Синдром «замороженого плеча». Виникає внаслідок потовщення капсули плечового суглоба. Спостерігається поступове обмеження рухливості плеча; сильний біль, особливо в нічний час; практично повна втрата пасивного та активного зовнішнього обертання плеча2.
  • Бурсит. Виникає у разі запалення синовіальних сумок (бурс), які розташовані переважно в ділянці суглобів. Захворювання найчастіше уражає лікті, коліна, плечі, стегна та ступні ніг і супроводжується виникненням в них болю під час руху3.
  • Ревматоїдний артрит. Розвивається внаслідок запалення переважно дрібних суглобів кистей рук і ніг. Характерна ознака РА порівняно з іншими артритами — ранкова скутість у суглобах протягом тривалого періоду. Вона може зберігатися від однієї до двох годин, а в деяких випадках — протягом усього дня4.
  • Остеоартрит. Виникає при руйнуванні хряща в суглобі з розвитком болю, деформації, скутості і набряку. Це найбільш поширена форма артриту з типовим ураженням кульшових та колінних суглобів5.

Як запобігти розвитку артритів з обмеженням рухливості суглобів?

  • Зниження маси тіла6
  • Ретельне лікування травм6
  • Здорове харчування6
  • Використання пристроїв для ходьби — це полегшує виконання повсякденних завдань і знімає навантаження із суглобів6
  • Систематичні вправи для зміцнення м’язів6

 

Коли слід звернутися до лікаря?

Необхідно проконсультуватися з лікарем, якщо скутість у суглобах виникає раптово або зберігається протягом тривалого періоду. Можуть бути додаткові симптоми, які сигналізують про погіршення стану1:

  • швидке збільшення/набрякання;
  • сильний біль під час руху;
  • деформація;
  • почервоніння і локальне підвищення температури;
  • втрата рухливості.

 

Як зменшити скутість і біль у суглобах?

Для купірування больового синдрому і зменшення набряку можна застосовувати нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ), зокрема ібупрофен7,8.

Ібупрофен — один із найвідоміших представників класу НПЗЗ, який успішно застосовують у клінічній практиці вже понад 50 років9.

 

Для виявлення причини скутості в суглобах і призначення лікування ми рекомендуємо звернутися до лікаря.

 

UMB2282456
Джерела:
  1. What is the best thing for stiff joints? https://www.medicalnewstoday.com/articles/321588 Last access 30.04.2021
  2. Maund E., Craig D., Suekarran S., et al. Management of frozen shoulder: a systematic review and cost-effectiveness analysis. Health Technol Assess. 2012; 16(11): 1-264. doi:10.3310/hta16110
  3. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006. Bursitis: Overview. 2018 Jul 26.
  4. Rheumatoid Arthritis https://www.rheumatology.org/I-Am-A/Patient-Caregiver/Diseases-Conditions/Rheumatoid-Arthritis Last access 23.04.21
  5. Osteoarthritis (OA) | Arthritis | CDC https://www.cdc.gov/arthritis/basics/osteoarthritis.htm Last access 30.04.21
  6. Arthritis Prevention https://reverehealth.com/live-better/arthritis-prevention/ Last access 30.04.21
  7. Frozen Shoulder Syndrome – Diagnosis, Prevention and Treatment https://www.oamichigan.com/frozen-shoulder-syndrome-diagnosis-prevention-treatment/ Last access 26.04.2021
  8. Diseases and Conditions Osteoarthritis (rheumatology.org) https://www.rheumatology.org/I-Am-A/Patient-Caregiver/Diseases-Conditions/Osteoarthritis Last access 23.04.21
  9. Морозова Т.Є., Рикова С.М. Ібупрофен в практиці лікаря-терапевта: можливості в усунені больових синдромів // Лікуючий лікар. -2013. -№1.